Drogi rodzicu,
Czy zgodzisz się z faktem, że mimo długich lat nauki nikt nie uczy nas na temat pieniędzy?
Finanse kojarzą nam się najczęściej z rachunkami, podatkami, a nawet szkolną matematyką. Pieniądze mają powiązanie między innymi z poczuciem własnej wartości, sukcesem i marzeniami. Poza aspektem inteligencji finansowej można jednocześnie rozwijać inteligencję emocjonalną.
„Słyszałem, że przemysł samochodowy ma opóźnienia rzędu 25 lat. To oznacza, że nowe rozwiązania, jakie widzisz dziś w samochodach jeżdżących po ulicy, powstały około 25 lat temu… tak jest na przykład z pomysłem samochodu hybrydowego. Słyszałem też, że działalność rządowa ma opóźnienia wynoszące około 35 lat, a edukacja 50.” R. Kiyosaki.
Na próżno czekać, aż edukacja finansowa zagości w szkołach.
Jak wynika z badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy:
Postawy Polaków wobec finansów:
49% rodziców w ogóle nie rozmawia z dziećmi o pieniądzach, zaledwie 19% angażuje dzieci w domowe zakupy, zabiera do sklepów i pokazuje, jak porównując ceny wybrać tę najbardziej korzystną. Zdecydowana większość, bo 65% woli jednak dawać dziecku pieniądze, kiedy dziecko tego potrzebuje lub kiedy rodzić uzna to za stosowne.
Efektem jest fakt, że ani dzieci, ani młodzież nie mają wiedzy dotyczącej gospodarowaniem finansami.
Ile razy Twoje dziecko otrzymało kieszonkowe np. na szkolną wycieczkę i wydało wszystko co do grosza?
Dzieci często nie wiedzą, że mogą przywieźć do domu otrzymaną kwotę, która po prostu im została. Zapominają, że mogą przeznaczyć tą sumę na coś o czym marzą. Proponuję szukać możliwości stanowiącej okazji do zarządzania własnymi środkami przez dzieci np. gotówka z prezentu komunijnego, urodzinowego czy choćby kieszonkowe – jeśli mają.
Już dziś możesz dać swojemu dziecku wartość, rozmawiając na tematy:
Czym są pieniądze?
Skąd się biorą?
Jakie emocje z nimi związane jej/jemu towarzyszą?
Co mogą zrobić, aby kupić wymarzoną zabawkę?
Kojarzysz sytuację gdy miałeś/a świetny pomysł, chęć podjęcia ryzyka, ale strach przed porażką był większy?
Osoba, która nie jest pewna siebie będzie analizowała i wielokrotnie zastanawiała się czy podjąć działanie. Będzie rozważać najgorsze scenariusze, a w między czasie okazje przeminą. Najczęściej to strach przed popełnionym błędem paraliżuje nas tak bardzo, że wolimy nic nie robić. Pamiętaj, że błąd to nic złego. Zobacz jaką to zdarzenie dało Ci lekcję i idź dalej. Osoba pewna swojego potencjału, jest przekonana o swoim sukcesie, nawet mimo potknięć. Na podstawie wyciągniętych wniosków zmieni to co mogło by być lepiej i działa dalej.
Poczucie wartości, a finanse.
“Obraz własny dzieci ich opinia na swój temat w sferze uczenia się i finansów narzuca im określony sposób działania przez resztę życia. Najważniejszym zadaniem rodziców jest zatem obserwowanie, rozwój i właściwe postrzeganie siebie jako dziecko.” – Robert Kiyosaki.
Czym jest sukces?
Czy definicją sukcesu może być fakt, że realizujesz siebie, robisz to co kochasz, a to działanie daje ludziom wartość. Mało tego, dostajesz za to pieniądze. Wspaniale czyż nie?
Dla jednego sukcesem jest dyplom wyższej uczelni, dla innego majątek na koncie, zdrowie czy rodzina. Buduj swojemu dziecku postawę (i sam/a w to uwierz), że może być dokładnie taki/a jaki chce. Wierzę, że głęboka pasja w tym co robimy pomaga być wytrwałym.
Odkrywajcie, pielęgnujcie zatem talenty i pasje swoje, a także dzieci.
Finansowa przewaga Twojego dziecka
Zarządzanie pieniędzmi jest ważniejsze niż ich ilość.
Każdy z nas zna kogoś kto zastanawiał się „Gdzie te pieniądze się rozeszły? Na co je wydałem/am?”
No właśnie..
Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na warsztaty Rozwiń swoje finansowe IQ.
Nauka podczas warsztatów oparta jest o rekomendowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej grę planszową, która uczy poprzez zabawę, powtarzanie i akcję.
Nasi uczestnicy ćwiczą także podejmowania decyzji i związana z nimi odpowiedzialność oraz wzmacnia pewność siebie.
Najlepszą inwestycją jest inwestycja w rozwój.
Inwestuj mądrze.